תאונות בשטח ציבורי

החלקתם בקניון? נפגעתם מרצפה שבורה באולם אירועים או מבור ביוב רעוע ליד הבית שלכם? אלו הן דוגמאות לתאונות בשטח ציבורי. במקרה של רשלנות מצד הגורם האחראי, באפשרותכם להגיש תביעה נגדו ולקבל פיצוי כספי בגין כל הנזקים שנגרמו לכם בשל התאונה, למשל הפסד ימי עבודה והחזר הוצאות רפואיות. 

 

מהי תאונה בשטח ציבורי?

זה תרחיש כמעט יומיומי אשר לא פעם, מסתיים בנזק פיזי משמעותי. אלו הן תאונות בשטח ציבורי אשר יכולות לקרות בכל מקום ובכל זמן. מישהו הולך ברחוב ומעקם את רגלו בשל מדרכה שבורה, לקוח נכנס לחנות ונפגע ממדף כבד שנפל עליו, ישנן תאונות בגני שעשועים, בפארקים, באולמות אירועים ועוד. חשוב לדעת, כי מי שנפגע מתאונה בשטח ציבורי יכול לקבל פיצוי על הנזק שנגרם לו היה והנזק הוא תוצאה של התנהלות רשלנית. 

ככלל, חובת ההוכחה בעניין זה מוטלת על הנפגע ומדובר במשימה לא פשוטה, אולם אם לצדו של הנפגע יעמוד עו"ד נזיקין מקצועי ומנוסה, ניתן יהיה להגיש תביעה מבוססת, מגובה בכל המסמכים הרלוונטיים ובסיומו של ההליך המשפטי, יקבל הנפגע את הפיצוי הכספי המירבי המשקף את נזקיו. 

 

האם מדובר ברשלנות?

כאמור, הזכאות לפיצוי כספי בשל תאונה בשטח ציבורי, מותנית בהוכחת רשלנות מצד הגורם האחראי. עילת הרשלנות מורכבת מארבעה תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא כי למזיק הייתה חובת זהירות כלפי הניזוק. למה הכוונה? לבעל מקום, או למי שמחזיק או מפעיל אותו יש חובה לדאוג לבטיחותם של כל מי שנמצאים בשטח. 

התנאי השני הוא הפרת חובת הזהירות והיא מתרחשת כאשר אותו גורם לא נקט באמצעי בטיחות סבירים, למשל הצבת שילוט המזהיר מפני מדרגה נסתרת, לתקן כל מפגע אשר יכול לגרום לנזק וכיו"ב. התנאי השלישי הוא כי נגרם לניזוק נזק פיזי של ממש והתנאי הרביעי הוא קשר סיבתי בין הנזק לבין הפרת חובת הזהירות. כלומר, יש להראות כי הנזק אשר נגרם לניזוק לא היה מתרחש לולא רשלנותו של המזיק. 

 

נפגעתם? תתעדו!

הצלחתה של התביעה דורשת ראיות אשר יתמכו בטענת הרשלנות ויוכיחו את היקף הנזק שנגרם לנפגע עקב התאונה. לכן חשוב מאוד לצלם תמונות ולערוך סרטון של הזירה. יש לתעד כמובן גם את כל הפציעות של הנפגע. כמו כן, אם היו עדים לאירוע, יש לקחת מהם פרטים כדי שניתן יהיה ליצור עמם קשר בשלב מאוחר יותר ולגבות מהם תצהירים שיצורפו לתביעה. 

נדגיש, כי אם מצבו של הנפגע מצריך טיפול רפואי דחוף, יש לגשת מייד לבית חולים ולהותיר את תיעוד הזירה למי שהיה עם הנפגע באותה עת. ניתן גם להסתייע בצילומים וסרטונים של אנשים אחרים שנכחו במקום ובעידן של רשתות חברתיות, ניתן יהיה לאתרם בקלות.  יש לזכור כי הבריאות היא תמיד הראשונה במעלה ולכן אין לדחות קבלת טיפול רפואי. כמו כן, תיעוד רפואי המתבצע בסמוך לתאונה, יסייע מאוד בהוכחת הקשר הסיבתי בין הפגיעה לתאונה. 

 

עו"ד נזיקין 

מומלץ מאוד לפנות לעורך דין נזיקין בשלב מוקדם. ראשית, כדי שהנפגע יקבל ייעוץ כיצד עליו להתנהל, למשל, להימנע מכל תקשורת עם חוקרי חברת הביטוח אשר צפויים לפנות אליו בניסיון להפילו בלשונו. שנית, בעת הצורך, יפנה עוה"ד את הנפגע לבדיקות רפואיות נוספות ויסתייע בחוות דעת מומחה כדי לבסס את טענת הרשלנות והיקף נזקיו של הנפגע.

כמו כן, מעורבות מוקדמת של עורך הדין, תקל באיתור הראיות והעדים הדרושים לביסוס התיק. במסגרת כתב התביעה בגין תאונה בשטח ציבורי, עורך הדין ידרוש עבור הנפגע את כל ראשי הנזק הרלוונטיים, החל מהוצאות רפואיות וכלה בהפסדי השתכרות ופיצוי עבור כאב וסבל. 

מבין לקוחותינו

לקביעת פגישה

Open chat
היי,
כיצד נוכל לעזור לכם?